Jak otrzymać kartę kredytową?

Niedawno miałam okazję być na spotkaniu z doradcą finansowym. Mnie interesowały dwie rzeczy: karta kredytowa oraz zakup nieruchomości. Oczywiście, uwzględniając mój status cudzoziemki.

Zacznę od karty oraz calej sytuacji.

Jakiś czas temu zadzwonił do mnie przedstawiciel banku Citibank, w którym mam konto i zaproponował kartę kredytową. Postanowiłam spróbować, szczególnie byłaby przydatna na kupowanie biletu do Rosji, korzystając z różnych promocji, a to jak wiadomo kiedy jest fajna promocja, to nie ma pieniędzy. :) Jakiś czas później otrzymałam pismo od banku, że z przykrością informują, że karta nie została mi przyznana.  I tak kilka razy.

To mnie zdziwiło, ponieważ wszystkie warunki spełniam, ale jednak – nic.

Od innego banku się dowiedziałam, że nie mam historii kredytowej. Oto pytanie: jak ja mogę tę historię zacząć? Dalej – jeszcze śmieszniej. W jednym z banków otrzymałam poradę od konsultanta: ‘Żeby otrzymać kartę kredytową, Pani musi jak najszybciej wyjść za mąż’. Nie wiedziałam, że łatwiej wyjść za mąż, niż otrzymać w Polsce kartę kredytową. :)

Przetestowałam kilka banków: mBank, ING, Citibank, WBK, Lukas, Deutsche Bank, BPH, BNP Paribas Bank. I nic. Poradzili mnie wziąć jakiś produkt na raty, np. w RTV EURO AGD. Zrobiłam, kupiłam suszarkę na raty i dalej nic. Karta nie została przyznana. Za to otrzymałam nową fajną suszarkę. ;)

Zadaję jedno pytanie – jakie warunki powinnam spełniać, żeby otrzymać taką kartę. Przyznam się, że ona nie zbyt jest mi potrzebna, po prostu chciałam się dowiedzieć, o co chodzi.

Warunki otrzymania karty kredytowej:

  1. Wynagrodzenie. W wielu bankach zaczyna się od 1500 zl netto, w niektórych od 2000 zl netto. Czasami może być nawet min. 800 zl.
  2. Umowa o pracy. Najlepiej na czas nieokreślony, okres pracy na umowę o pracy – min. 3 miesięcy.
  3. Karta pobytu. Najlepiej stałego. Ale karta czasowego pobytu również jest akceptowana.
  4. Zaświadczenie o zarobkach. Wypełnione oraz podpisane przez pracodawcę. Często banki mają własne formularzy zaświadczenia.
  5. Paszport oraz karta pobytu.
  6. Wypełniony wniosek o kartę kredytową.

Wszystko jest jasne, wszystko mam i wszystko spełniam. To o co im chodzi? Na razie eksperyment jest zawieszony. :) A na wspomnianym spotkaniu z doradcą, szczerze mówiąc, nie dowiedziałam się nic o przyczynach niepowodzenia z kartą kredytową. Pani nie znała odpowiedzi na moje pytanie. Ale za to powiedziała kilka ciekawych rzeczy na temat zakupu nieruchomości – o tym w kolejnym wpisie.

Dodaj komentarz