Planowanie finansów osobistych

Ten wpis umieściłam tu dla wszystkich, kto jest zainteresowany planowaniem finansów osobistych oraz finansową przyszłością.

Jak wspominałam, byłam na spotkaniu z doradcą finansowym. Zapytałam o planowanie finansów osobistych oraz inwestycje. Przedstawiła sposób, jak można z jednej strony panować nad finansami, a z drugiej strony – oszczędzać oraz inwestować.

Przede wszystkim należy podzielić na 3 części oraz rozdzielić zarobki na 2  rachunki. Na jednym zostawić kwotę do bieżących wydatków (wydatki stałe, media, jedzenie itd.), a na drugim – pozostałą kwotę. Konto nr 1 może być zwykłym kontem, na które otrzymujemy wynagrodzenie i na którym będziemy mieli pieniędzy na wydatki, konto nr 2 – kontem, które będzie dla nas zarabiało: kontem oprocentowanym, oszczędnościowym lub zwykłym kontem z oprocentowaniem. Mogą być to konta w jednym banku, albo można poszukać konta w innym banku na korzystnych warunkach. Dobre oprocentowanie wynosi 4% z dzienną kapitalizacją odsetek. Obecnie jest wiele różnych ofert, trzeba również zwrócić uwagę na możliwość bezpłatnych wypłat z konta. Zamierzam sprawdzić oraz porównać kilka kont, także jak tylko znajdę najlepsze, od razu dam wam znać :). Pieniądze z drugiego konta można wypłacać, ale to raczej na sytuacje nieprzewidziane.

Trzecią część warto zainwestować. Opłaca się inwestować min. 300 zl co miesiąc, jest dużo różnych funduszów inwestycyjnych oraz planów inwestowania. Można zapytać w banku, w którym macie konto, albo porozmawiać z doradcą, np. w Open Finanse.


Dodaj komentarz