Konto dla cudzoziemca

Aktualne informację na temat kont znajdziecie w nowym wpisie ‚Konto dla cudzoziemca i nie tylko’.

Cudzoziemiec, przyjeżdżając do Polski, ma do załatwienia wiele różnych spraw związanych z jego pobytem, jedną z bardzo potrzebnych jest otwarcie konta w banku.

Teraz można w każdym banku otworzyć konto, także tu nie ma ograniczeń. Dokumenty, potrzebne dla założenia rachunku: paszport, wiza lub karta pobytu czasowego albo stałego. Czasami mogą zapytać zameldowanie, ale jeszcze się z tym nie spotkałam.

Pytanie, jaki bank wybrać? Tu rzeczywiście będzie dużo odpowiedzi oraz zaleceń. Chcę się podzielić własnym doświadczeniem w tym zakresie.
Miałam konto w następujących bankach: BZ WBK, mBank, ING, Citibank.

Na początku korzystałam tylko z usług banku BZ WBK, przez 2 lata. Jednak później zaczęli naliczać mi jakieś opłaty za kartę, również ciągle miałam problem ze znalezieniem bankomatów WBK. Zauważyłam, że inne banki mają lepsze oferty, np. wypłaty z bankomatów w całej Polsce bezpłatne itd. Dlatego ten bank nie polecam, chociaż może obecnie mają lepsze oferty.

Konto w ING jest dość atrakcyjne – wypłaty z bankomatów w całej Polsce bezpłatne, prowadzenie konta, przelewy przez internet, korzystanie z karty (jeśli w ciągu okresu rozliczeniowego dokonasz zakupów na kwotę min. 100 zł) – za darmo. Także polecam.

Konto w mBanku jest bardzo popularne w Polsce, przynajmniej w Warszawie. Również bank proponuje brak opłat za otwarcie i prowadzenie konta, ale opłata za kartę 2 zl, można się zwolnić z opłaty – wykonać w ciągu miesiąca płatności bezgotówkowe o wartości min. 100 PLN, darmowe przelewy, brak opłat za wypłaty z ponad 4400 bankomatów BZ WBK, Cash4You, eCard, Euronet w kraju i wszystkich zagranicą. Właśnie to ostatnie mi nie pasuje, niby tych bankomatów jest dużo, ale wolę jednak, żeby wypłaty ze wszystkich bankomatów było za darmo. Można aktywować usługę za 5 zl miesięcznie, która da dostęp do wszystkich bankomatów. Niestety, nie sprawdziłam, czy rzeczywiście nie pobierają opłaty za bankomaty za granicą.

Nie miałam konta w Millenium, ale mają bardzo dobrą ofertę. Konto, wszystkie bankomaty, karta do konta za darmo oraz konto zwraca 3% wydatków na zakupy w sklepach spożywczych, supermarketach i na stacjach paliw w całej Polsce. Powyższe korzyści otrzymasz, jeżeli Twoje miesięczne wpływy na konto wyniosą min. 1 000 zł oraz co najmniej raz w miesiącu za zakupy zapłacisz kartą do Dobrego Konta. Także warto polecenia.

Osobiście mam konto w Citibank i jestem bardzo zadowolona. Dlaczego Citibank? Oczywiście, wszystko za darmo, jak w wyżej opisanych ofertach, do tego jeszcze bezpłatne bankomaty w kraju oraz za granicą. Otrzymałam również ubezpieczenie zdrowotne w LUX MED oraz CM LIM za 24 zl w ciągu 6 miesięcy, później 52 zl o nim pisałam we wpisie Ubezpieczenie zdrowotne dla karty pobytu.

Podsumowując, na co trzeba zwrócić uwagę przy wyborze banku:
1. Konto za darmo
2. Przelewy za darmo
3. Wypłaty z wszystkich bankomatów w kraju za darmo
4. 0 zł za kartę do konta
5. Dodatkowe ubezpieczenia – czasami banki sami naliczają opłatę za ubezpieczenie, lepiej od razu zrezygnować z ubezpieczeń.
6. Dodatkowe usługi – powiadomienia sms (polecam, łatwiej kontrolować wydatki), ubezpieczenia, limit w koncie, program rabatowy itd.

I na koniec warto zajrzeć do Tabeli Opłat, którą można znaleźć na stronie każdego banku.

Oferty różnych banków można znaleźć na stronie partnerskiej portalu Bankier. Można złożyć wniosek przez internet nie wychodząc z domu, bank się skontaktuje i wyśle kuriera z dokumentami do Waszej pracy albo do domu. Bardzo wygodnie, polecam! Do mnie bardzo szybko się odezwali, a za kilka dni przyjechał kurier, na miejscu wszystko przeczytałam oraz podpisałam, podpisane dokumenty oddałam kurierowi.

Może polecacie konta innych banków? Zachęcam do komentarzy! :)

4 thoughts on “Konto dla cudzoziemca

  1. Hm, dziwnie, w mBanku dali kartę bez problemu, nie pytali o zameldowanie.
    W Citibank mam konto w euro i nie mam z nim problemów. Spokojnie przychodzę do placówki i od razu wypłacam z konta, jedna rzecz, na którą trzeba zwrócić uwagę, jest to, że można wypłacić tylko kwoty 50, 100 euro itd.
    Jaki masz konto w Millenium? Mój chłopak ma Dobre konto (http://www.bankmillennium.pl/pl/klienci-indywidualni/konta-osobiste/dobre-konto/)i jest zadowolony, nie ma żadnych opłat (przy założeniu, że wpływy na konto wynoszą min. 1 000 zł). Wiem, że można zmienić obecne konto na inne, np. jeśli mają jakąś fajną ofertę (tak zrobił mój chłopak, po prostu powiedział w banku, że jeśli nie zaproponują coś korzystniejszego, zrezygnuje z usług tego banku). Porozmawiaj z konsultantami w placówce.

  2. W Mbanku musiałam pokazać zameldowanie na min rok – bez tego nie chcieli dać karty. Poza tym nie mam zastrzeżeń do nich.
    W Millennium co miesiąc pobierają 2 zł za prowadzenie konta w złotówkach i 1 euro za konto w euro!!! W życiu nie polecę tego banku. Chcę z niego zrezygnować, ale nie wiem na co zmienić? W dodatku żeby wypłacić euro w placówce, trzeba zamówić kwotę telefonicznie i czekać 3 dni! I broń Boże potem zapomnisz swój paszport – na kartę pobytu kasy nie dadzą.
    W Citi masz konto w euro? Jak tam wygląda to?

Dodaj komentarz