Czarna karetka z Czech przyjeżdża do Warszawy

Pewnie pamiętacie różne historię o czarnej karetce, która sieja postrach czy innych podobnych strasznych bajkach. O przygodach znajomych waszych znajomych, które na pewno miały miejsce, ale o których nikt nic pewnego nie wie, opowie największy czeski znawca tematu. Zapraszamy na spotkanie dwóch specjalistów zajmujących się tematyką miejskich legend, Petra Janečeka, autora scenariusza czeskiego serialu telewizyjnego oraz książki „Czarna karetka” oraz jego polskiego kolegi Filipa Gralińskiego.

Czy Polacy i Czesi opowiadają te same historie, czy może różnią się one od siebie? Czy wpływa na nie narodowa mentalność?

Zaintrygowanych tematem zapraszamy serdecznie do udziału w panelu dyskusyjnym, w którym głos zabiorą dwaj znawcy tematu. Podczas panelu zaprezentowane zostaną również fragmenty filmu Petra Janečeka, uznawanego czeskiego etnologa i folklorysty, który w świadomości społecznej zapisał się jako autor zbiorów legend miejskich „Czarna karetka”. Pierwsza część zbioru została wydana w roku 2006 i uzyskała ogromną popularność. Na jej podstawie powstało przedstawienie teatralne, gra radiowej Czeskiego Radio a Czeska Telewizja wyprodukowała piętnastoodcinkowy serial telewizyjny o tej samej nazwie.

O polskich legendach opowie natomiast Filip Graliński, między innymi autor zbioru współczesnych legend miejskich „Znikająca nerka” (Poznań 2012) a także twórca portalu internetowego atrapa.net, zajmującego się gromadzeniem i opisem współczesnych przejawów folkloru miejskiego oraz analizą sposobów rozprzestrzeniania się legend miejskich w sieci wirtualnej.

Miejsce: Państwowe Muzeum Etnograficzne, Kredytowa 1, Warszawa

Data: 14 stycznia, godz. 17:00

Źródło: Czeskie Centrum

Dodaj komentarz