Dlaczego warto pracować w korporacji?

Pewnie, od razu ktoś z Was odpowie, że nie warto tam pracować. :) Nie chcę tu analizować wady i zalety takiej pracy oraz porównywać do pracy w niewielkiej firmie. Chcę spojrzeć na to z perspektywy cudzoziemki.

Zastanawiałam się nad tym, co taka praca może dać cudzoziemcom. Dla siebie znalazłam kilka ważnych plusów. Przede wszystkim, korporacja jest przyjazna obcokrajowcom, nie mówiącym po polsku. Korpo językiem jest angielski. A angielski, wiadomo, teraz zna prawie każdy. Kolejnym plusem, i bardzo ważnym, jest to, że większość dużych firm bez problemu załatwi zezwolenie na pracę oraz pobyt w Polsce. I co bardzo atrakcyjne, nawet zapłaci za tę całą procedurę. Każdy cudzoziemiec z poza Unii na pewno ze mną się zgodzi – to bardzo ułatwia sytuację. W małych firmach to często jest problem. Nie wszyscy będą chcieli wypełniać dużą ilość papierów oraz bawić się w wizy i karty pobytu.  Oczywiście, są wyjątki.

Korporacja jest w stanie podpisać z cudzoziemcem umowę o pracy na czas nieokreślony, co pomaga przy dalszym aplikowaniu na kolejne karty pobytu. Jeśli będziemy chcieli wziąć kredyt na mieszkanie, fakt, że pracujemy w dużej znanej firmie, będzie bardzo korzystnym dla nas oraz banki nie będą robili problemów. Dodatkowo, teraz każda duża firma ma pakiet benefitów, który jest ważnym elementem dla pracownika. Na przykład, opieka medyczna. To dobra opcja, mamy do wyboru kilka różnych pakietów medycznych, czasami nawet z usługami stomatologicznymi. To po prostu pozwała nam oszczędzić na wizytach do lekarza.

Warto wspomnieć o sportowych benefitach, np. o karcie Multisport. Posiadając taką kartę, masz praktycznie nieograniczony dostęp do najlepszych i najpopularniejszych obiektów sportowych na terenie całej Polski. Również pracownik często otrzymuje kartę lunch, na której każdy miesiąc pojawia się określona kwota na obiady. Zawsze taką kartą można płacić za zwykłe zakupy w sklepie.

I na koniec, chyba teraz każda korporacja oferuje swoim pracownikom ubezpieczenie na życie, kursy językowe, studia, plany oszczędnościowe. Czasami taki pakiet zawiera jeszcze więcej benefitów. Jednak, to może zależeć od profilu firmy oraz stanowiska pracownika.

Ja zaczynałam pracować w małych firmach i otrzymałam naprawdę spore doświadczenie. Ale jak pojawiało się pytanie wyrobienia kolejnej karty pobytu, część nie była chętna dalej współpracować. Obecnie pracuję w korporacji, widzę plusy i minusy, w zasadzie jak wszędzie. Sporo moich znajomych zmieniło pracę w korporacji na pracę w niedużej firmie i są zadowoleni. Doskonale je rozumiem, myślę, że bardziej chodzi im o atmosferę, podejście do pracownika, które często w małych firmach jest inne, niż w korporacji, gdzie pracuje kilka set osób. Tak czy inaczej, pozostawiam to w Waszej opinii. :)

4 thoughts on “Dlaczego warto pracować w korporacji?

  1. W żadnym wypadku nie podważam opinii, ale niestety nie każda korporacja chce załatwić swoim potencjalnym pracownikom pozwolenie na pracę (w przypadku jeżeli są obcokrajowcami). Spotkałam 2 takie przykłady wśród moich znajomych.. chodzi o firmy UPS i Wincor-Nixdorf. Są przyjazne i dużo dobrego wnoszą do życia, ale dla tych, którzy już mają pozwolenie.

    1. Tak, masz rację. Na ile wiem, Citibank bez problemu załatwia te sprawy legalizacji pobytu oraz pracy. Chyba jeszcze Accenture. Ja miałam inną sytuację, nie musiałam mieć pozwolenie na pracę, ponieważ skończyłam studia magisterskie na polskiej uczelni. To zdecydowanie ułatwiło znalezienie pracy. Podczas pracy w RBS, również korporacji, bez problemu załatwili dla mnie kolejną kartę pobytu oraz nawet sfinansowali. Ale na ile się orientuję, teraz już nie jest tak dobrze.

Dodaj komentarz