Nowa Ustawa ds. cudzoziemców: zmiany od 1 maja 2014

freeimage-10053293Niedawno weszła w życie nowa ustawa ds. cudzoziemców. Postanowiłam zobaczyć, co tam ciekawego mają dla nas. :)

Teraz będzie tylko dwa zezwolenia: na pobyt czasowy i pobyt stały, nie będzie już zezwolenia na osiedlenie się. Maksymalny okres wydania zezwolenia na pobyt czasowy wydłuża się z 2 do 3 lat, co jest bardzo dobrą zmianą. Również obecnie można składać wniosek o takie zezwolenie w dowolnym momencie legalnego pobytu w Polsce, a nie jak wcześniej 45 dni przed końcem ważności wizy lub aktualnej karty pobytu. Dla studentów karta pobytu będzie wydawana na okres 15 miesięcy, a dla tych, którzy kontynuują studia, na 3 lata, a nie na rok, jak przed tym. To dobra wiadomość dla cudzoziemców, studiujących w Polsce. Teraz mając poprawki albo przesunięty termin egzaminu, możemy być spokojni, że nagle nie będzie takiej sytuacji, że musimy wrócić do ojczystego kraju, żeby wyrobić wizę, bo termin ważności karty pobytu się skończył.

Jeszcze jedna zmiana, warta uwagi: możliwość uzyskania jednego pozwolenia na pobyt czasowy i na pracę w Polsce. Wcześniej było tak, że pracodawca, który chce zatrudnić cudzoziemca, musiał ubiegać się o zezwolenie na pracę, na podstawie którego obcokrajowiec mógł składać dokumenty na kartę pobytu.

Kolejną ważną rzeczą jest to, że cudzoziemiec, który ubiega się o zezwolenie na pobyt czasowy nie będzie musiał przedstawiać tytułu prawnego do zajmowanego lokalu. Wystarczy tylko wykazanie, że ma zapewnione w Polsce miejsce zamieszkania. Ciekawa jestem, jak to będzie działało, cudzoziemcy będą mogli podać tylko adres i to wszystko? Czy nawet adres nie będzie potrzebny? Chociaż zostaje ‘ulubione’ zameldowanie, z którym zawsze tyle problemów.

A na koniec zmiana nie zbyt przyjemna. Każda osoba, która składa wniosek w sprawie legalizacji pobytu w Polsce będzie zobowiązana do złożenia odcisków palców (z wyjątkiem dzieci do 6 lat). W związku z tym wniosek powinien być składany osobiście. Ech, nie podoba mi się to, ale niestety musimy się dostosować.

Więcej informacji na temat nowej ustawy oraz legalizacji pobytu znajdziecie na stronie kampanii informacyjnej pod hasłem „Polska. Tu mieszkam”.

Przeczytałam, że jeszcze w 2014 r. ma zacząć działać w Warszawie nowy centrum obsługi cudzoziemców przy ulicy Marszałkowskiej. Obcokrajowcy będą mogli tu załatwić wszystkie formalności związane z pobytem w Polsce. Zapewniają, że punkt obsługi cudzoziemców będzie nowoczesny i profesjonalny. No cóż, ja akurat w tym roku będę miała szansę to sprawdzić, to się z Wami podzielę moim doświadczeniem. :)

Podsumowując rzeczywiście jest sporo pozytywnych zmian i to bardzo cieszy. Mam nadzieję, że to będzie dobry początek dalszych ułatwiań pobytu dla cudzoziemców oraz na tym się nie skończy. Ale też zobaczymy, jak to będzie działało w praktyce.

Dodaj komentarz