Konto dla cudzoziemca i nie tylko

Roll of dollars in nest. Monochrome.Dziś będzie trochę finansowo. :) Niedawno mój ulubiony Citibank wprowadził opłaty za prowadzenie konta i niestety musiałam z niego zrezygnować. Postanowiłam zobaczyć oferty innych banków oraz wybrać najlepszą dla mnie. Poniżej opiszę kilka kont, zalety oraz wady, z którymi się spotkałam.

T-Mobile konto (były Alior Sync) – T-Mobile Usługi Bankowe
0 zł za konto i kartę debetową – bez żadnych warunków
0 zł za wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce i na świecie
0 zł za krajowe przelewy internetowe
0 zł za 10 przelewów natychmiastowych co miesiąc
500 zł zwrotu kwoty zakupów dokonanych telefonem NFC z usługą MyWallet
Możliwość otwarcia konta w 5 minut przez Internet.

Fajna oferta, bardzo mi się podobało, że wypłaty z bankomatów zagranicznych są bezpłatne. Jednak, właśnie ten ostatni punkt ‘Otwórz konto w 5 minut’ stał się problemem. Okazało się, że jako Cudzoziemka nie mogę otworzyć konto przez Internet, bo nie mam obywatelstwa polskiego i system nie przepuści mnie dalej w rejestracji. :( Taka sama sytuacja  dzieje się w każdym banki, jeśli chcemy otworzyć konto online.

Konto z Lwem Direct – oferuje Bank Śląski ING.
0 zł za prowadzenie konta
0 zł za kartę do konta pod warunkiem, że wykonasz transakcje kartą na kwotę 200 zl
0 zł za wypłaty ze wszystkich bankomatów
0 zł za usługę Cashback – wypłaty gotówki z konta w kasie sklepu podczas robienia zakupów

Dobra oferta nowoczesnego konta internetowego. Miałam kiedyś konto w ING, wszystko mi się podobało, miła obsługa oraz jedna z najlepszych bankowości internetowych.

Konto Godne Polecenia – oferta BZ WBK.
0 zł za prowadzenie konta,
0 zł opłaty miesięcznej za zbliżeniowe karty debetowe
0 zł za wypłaty ze wszystkich bankomatów oznaczonych logo Bank Zachodni WBK
oraz PKO BP kartą MasterCard Omni lub kartą MasterCard PAYBACK Omni
0 zł za wypłatę ze wszystkich bankomatów w Polsce kartą MasterCard PAYBACK Multi

Kiedyś miałam tam konto, ale zrezygnowałam, bo nie dali mi karty kredytowej. Teraz mają dobrą ofertę z tym, że można jeszcze na tym zarobić do 70 zł miesięcznie, korzystając z karty do konta. Ale jednak mają tyle warunków do spełnienia, że jakoś to nie zachęca.
Jednym z warunków jest wpływ z wynagrodzenia na konto w wys. min 1000 zl. I tutaj niestety mi nie pasuje. Z powodu kredytu jestem przywiązana do jednego konta oraz wynagrodzenie musi wpływać tylko tam.

Konto 360° – oferta Banku Millenium.
0 zł za prowadzenie konta
0 zł za kartę do konta
0 zł za wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce
0 zł za wypłaty ze wszystkich bankomatów za granicą
0 zł za krajowe przelewy w złotych przez Internet i mobilne
0 zł za przelewy na e-mail lub telefon

Oferta też jest bardzo atrakcyjna. Miałam konto w Millenium, w zasadzie nic złego nie mogę powiedzieć, wiem, że dużo osób poleca. Wcześniej mieli dobrą ofertę konta ze zwrotem 3% za zakupy. Ale wycofali, jak zresztą większość banków.

eKonto – mBank
0 zł za otwarcie i prowadzenie konta
0 zł za kartę debetową przy aktywnym korzystaniu (transakcje na kwotę min. 200 zł miesięcznie)
0 zł za wypłaty w PLN ze wszystkich bankomatów w kraju
0 zł za krajowe przelewy zewnętrzne i wewnętrzne przez Internet

Standardowa oferta, pewnie sporo osób ją poleca, ale jakoś sam bank nie przepadł mi do gustu.

Każdy rachunek otworzymy posiadając kartę pobytu (na czas oznaczony lub stały) oraz paszport. Czasami niektóre banki nie potrzebują paszportu, ale lepiej na wszelki wypadek go mieć przy sobie podczas wizyty w banku. Szkoda, że cudzoziemcy nie mogą otworzyć konto przez Internet, nawet ci, którzy mają pesel, ale bez dowodu osobistego nie ma szans. Oczywiście, obywatele Polski każde konto otworzą bez problemu online.

Prawie we wszystkich bankach już miałam konto, oprócz Aliora. Zrezygnowałam z nich i otworzyłam konto w Citibanku, który polecałam wcześniej. O tym, dlaczego otwierałam tyle rachunków, pisałam w innym poście Jak otrzymać kartę kredytową?. Właśnie chodziło o tę kartę, kiedy składałam wniosek, to od razu otwierali mi konto. Później musiałam wszystkie rachunki pozamykać.

W końcu wybrałam konto ING Banku. Dlaczego? Było dla mnie atrakcyjnym z kilku powodów. Po pierwsze, mają możliwość otwarcia takiego konta Smart Saver, tzn. pozwalające automatyczne oszczędzać określone kwoty od każdej transakcji. Bardzo przydatna rzecz dla tych, którzy mają problem z oszczędzaniem. Kiedyś taką funkcją miał Citi, ale zlikwidował. Powiem jeszcze, że mają fajną aplikację mobilną, bardzo łatwą w obsłudze oraz z kilkoma przydatnymi funkcjami. Kolejnym plusem jest to, że bank nie wydzwania do mnie non-stop proponując ‘super’ oferty, jak np. mBank. mBank ma podobną ofertę, ale po kilku rozmowach, czasami bardzo chamskich ze strony pracowników banku, nie chcę być ich klientką. Zastanawiałam się również nad Alior Sync, teraz to już T-Mobile, ale wtedy, kiedy otwierałam konto, można było otworzyć tylko przez Internet i tu był ten problem z numerem dowodu osobistego, którego nie posiadam. Obecnie T-Mobile proponuje kilka opcji otwarcia konta: online, w placówkach T-Mobile Usługi Bankowe i sklepach T-Mobile. Dla osób, którzy są w T-Mobile, otwarcie konta jest bardzo łatwe: wystarczy zadzwonić do Biura Obsługi Klienta oraz poprosić o otwarcie konta lub wejść. Zobaczymy, może go wypróbuję, bo kusi mnie to, że bankomaty za granicą są za darmo. :)

10 thoughts on “Konto dla cudzoziemca i nie tylko

  1. uwaga do T-Mobile Usługi Bankowe:
    Nie opłaca się korzystać z karty do konta złotówkowego za granicą. Przewalutowanie jest niekorzystne. Natomiast można założyć konto walutowe i wziąć do niego darmową kartę, zasilać konto np przez stronę cinkciarz.pl ale wypłaty za granicą już nie są za darmo ok 5zł. niemniej i tak się opłaca chyba że ktoś wypłaca małe kwoty. najlepiej oczywiście płacić w sklepach tą kartą

  2. Nie miałam kont w tych bankach, ale np o Raiffeisen nie słyszałam dobrych opinii. Koleżanka była zadowolona z Deutche Bank, także może tez warto skorzystać z ich oferty, szczególnie na ile wiem teraz maja promocje: przy otwarciu konta 500 zł na zakupy w Empik.

  3. Nie miałam kont w tych bankach, ale np o Raiffeisen nie słyszałam dobrych opinii. Koleżanka była zadowolona z Deutche Bank, także może tez warto skorzystać z ich oferty, szczególnie na ile wiem teraz maja promocje: przy otwarciu konta 500 zł na zakupy w Empik.

Dodaj komentarz