A to Polska właśnie…

8bCkgBLS9kYMieszkam w Polsce prawie 6 lat i chyba już czas podsumować, jak ja widzę Polskę. Na to na pewno zaplanuję kilka postów, bo jeśli bym napisała jeden wpis, to byłby zdecydowanie za długi. :) Zacznę od tego, co w ogóle wiedziałam o Polsce przed wyjazdem.

Pamiętam, kiedy pierwszy raz jechałam do Polski, to myślałam, że nic ciekawego tu nie będzie. Zwykły kraj, taki sam, jak byłe sowieckie republiki. Dla nas Polska zawsze była podobna do Rosji, pewnie każdy kojarzy znane powiedzenie ‘Kurica nie ptica, Polsha ne zagranica’ (Kura nie jest ptakiem, a Polska nie jest zagranicą). Taki stereotyp miałam również ja.

Co jeszcze wiedziałam o Polsce? – polskie ubrania i kosmetyki znane na cały Związek Radziecki. Kiedy jeszcze mieszkałam w Rosji, poznałam Polaka, który przyjechał na staż do Nowosybirska. Poszedł jednego dnia na zakupy, Pani w sklepie pokazała mu majtki polskiej firmy i dumnie powiedziała ‘Polskie, najlepszej jakości!’. :) To chyba mówi samo za siebie.

Do tego można jeszcze dodać trochę historii, np. jak rosyjski bohater Iwan Susanin zimą 1612-13, nie chcąc zdradzić miejsca pobytu cara, zaprowadził Polaków w błotnisty las; pomnik Minina i Pożarskiego na placu czerwonym, poświęcony Kuźmie Mininowi i Dymitrowi Michajłowiczowi Pożarskiemu, przywódcom zbrojnych oddziałów ochotników w czasie polskiej interwencji podczas Wielkiej Smuty i wyparciu sił polsko-litewskich z Moskwy w 1612. oraz słynne polskie powstania.

Znani Polacy, o których warto wspomnieć: wybitny kompozytor i pianista Fryderyk Chopin, poeta Adam Mickiewicz. Kiedyś koleżanka z Białorusi powiedziała: ‘Litwo, Ojczyzno moja’ – pisał Mickiewicz, myśląc o Białorusi. :) Papież Jan Paweł II, znacząca postać religii katolickiej. Pamiętam, koleżanka była w Polsce, kiedy Papież zmarł, kiedy wróciła, opowiadała o tym, że wszędzie stały znicze i na ulicach był tłum ludzi. Wtedy słuchaliśmy jej opowiadania z szacunkiem do narodu polskiego. W tamte czasy religia prawosławna małymi krokami ponownie wchodziła w życie Rosjan.

Co jeszcze przychodzi mi do głowy – film ‘Znachor’, który oglądałam z mamą, kiedy byłam dzieckiem. Film był przetłumaczony na rosyjski, ale pamiętam polskie imiona. Nigdy nie myślałam, że kiedyś obejrzę ten film w oryginale.

I na koniec film ‘Czterej pancerni i pies’, który zyskał popularność w krajach bloku komunistycznego.

Oczywiście, to nie jest cała lista wszystkich faktów, stereotypów oraz znanych ludzi, które Rosjanie wiedzą lub myślą o Polakach. Ale podsumowując moje doświadczenie, szczerze mówiąc ja znałam o Polsce nie zbyt dużo. Chciałam zawsze pojechać do Niemiec, to był prawdziwy Zachód. :) Ale życie się potoczyło tak, że zatrzymałam się w Polsce. I powiem szczerze, nie żałuję. Nie zamierzam pisać tu, że jechałam do Polski z negatywnym nastawieniem, ale tu ach okazało się super. Nie, tak nie było, chociaż pewnymi rzeczami byłam mile zaskoczona. Ale to już inna historia i o tym w kolejnych wpisach. :)

Dodaj komentarz