Jak w Polsce zadbać o zdrowie?

IMG_2186Zobacz nowy wpis ‚Ubezpieczenie zdrowotne dla karty pobytu’.

Postanowiłam zrobić przegląd dostępnych opcji ubezpieczenia zdrowotnego/opieki medycznej w Polsce, które się pewnie przyda nie tylko cudzoziemcom, ale również osobom, którzy chcą dodatkowo ubezpieczyć siebie oraz/lub swoją rodzinę, a np. nie mają takiej możliwości w pracy. Tutaj warto wspomnieć, że pracując w dużej firmie, można mieć dodatkową opiekę medyczną, którą oferuje pracodawca w ramach benefitów. Na ten temat pisałam w innym wpisie ‘Dlaczego warto pracować w korporacji?’.

Zacznę od najprostszego: jeśli chcemy mieć prywatną opiekę medyczną w placówkach określonej firmy, to trzeba najpierw sprawdzić ofertę bezpośrednio u nich. Każdy centrum medyczny oferuje różne pakiety opieki, jest możliwość wybrać dla siebie najbardziej odpowiedni. Jednak jest jedno ‘ale’: czasami podobny pakiet na usługi w tej samej firmie może kosztować taniej u pośrednika. Dlatego to warto sprawdzić. Chociaż trzeba pamiętać, że pakiety też mogą się różnić ilością usług medycznych oraz dostępnych lekarzy.

Ponownie napiszę o dobrej opcji, którą proponuje Citibank. Co mamy w ofercie? Przede wszystkim, nielimitowana liczba wizyt u lekarzy internistów/pediatrów oraz u lekarzy specjalistów bez skierowania; dostęp do placówek medycznych Grupy LUX MED w całej Polsce; szeroki zakres badań i zabiegów. Mamy do wyboru kilka pakietów. Niżej przedstawiam ich zakres:

Wariant I A oraz Wariant II A.
Zakres opieki medycznej:
– internista/pediatra, ginekolog, okulista, dermatolog, ortopeda
– wybrane testy medyczne
– LUX MED Assistance
– wybrane zabiegi ambulatoryjne (Wariant II)

Opłata miesięczna za osobę 38 zł (28 zł dla aktywnych Klientów) za Wariant I oraz 62 zł (52 zł dla aktywnych Klientów) za Wariant II.

Wariant III A oraz Wariant IV A.
Zakres opieki medycznej:
– lekarz z Pakietu Podstawowego
– chirurg, alergolog, urolog, kardiolog, laryngolog. Wariant IV również zawiera dodatkowo: diabetolog
endokrynolog, hematolog, neurolog, pulmonolog, reumatolog, gastrolog
– wybrane testy medyczne
– wybrane zabiegi ambulatoryjne (Wariant IV)
– wybrane zabiegi rehabilitacyjne (Wariant IV)
– LUX MED Assistance

Opłata miesięczna za osobę 55 zł (45 zł dla aktywnych Klientów) za Wariant III oraz 102 zł (92 zł dla aktywnych Klientów) za Wariant IV.

Ceny dla Aktywnych Klientów obowiązują, jeśli w okresie od 16-go dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc naliczenia opłaty do 15-go dnia miesiąca naliczenia opłaty na Konto Osobiste wpłynie wynagrodzenie w kwocie min. 1500 zł lub wykonamy transakcje bezgotówkowe na kwotę min. 500 zł, lub zostaną zrealizowane min. 2 polecenia zapłaty. Dodatkowo 10% rabatu na pozostałe usługi LUX MED za okazaniem karty debetowej do Konta Osobistego.

No i właśnie, tutaj jest pewien problem. Żeby skorzystać z opieki medycznej, trzeba posiadać konto osobiste. W zasadzie ja byłam zadowolona z usług Citibanku, o tym też pisałam w innym poście, ale ostatnio bank zaczął wprowadzać opłaty, które nie są mi na rękę. Chodzi o opłaty za prowadzenie konta, które wcześniej było za darmo: 0 zł za konto jeśli na konto wpływa co miesiąc min 3 500 zł. Konto w Citibanku nie było moim głównym kontem, dlatego takich wpływów na nim nie miałam, musiałam zmienić na ING (przegląd kont znajdziecie tu).

Ale dla osób, którzy mogą spełnić ten warunek, polecam tę ofertę; przed tym, jak zaczęłam pracować w firmie, która oferuje pracownikom prywatną opiekę medyczną, korzystałam z niej i byłam bardzo zadowolona.

Warto sprawdzić w ofercie banku, w którym macie konto, czy przypadkiem nie proponują opieki medycznej dla swoich klientów. Na ile wiem, mają taką ofertę mBank, Alior Bank, Getin Bank, BNP Paribas, Raiffeisen Polbank itd.

Inną opcją są ubezpieczenia zdrowotne, które zawierają dostęp do różnych firm, świadczących usługi medyczne. Dość dobre ubezpieczenie ma Inter Polska. Mając takie ubezpieczenie, można korzystać z naprawdę dużej ilości różnych placówek, w całej Polsce m.in. Enel Med, Lux Med, CenterMed. Składka miesięczna od 165 zl, wprowadziłam swoje dane i wyszła mi taka kwota. Jeśli chodzi o takiego rodzaju ubezpieczenie, to to już sprawa indywidualna, zależy od tego, w jakim wieku jesteśmy, jakie usługi chcemy itd. Składkę można obliczyć tu.

Minusem takiego ubezpieczenia jest to, że jeśli chodzimy cały czas do placówki jednej firmy, a potem idziemy do lekarza z innej sieci, to ten lekarz nie będzie miał naszej karty pacjenta/historii choroby oraz wyników badań. Chociaż zawsze możemy wydrukować te wyniki i wziąć je ze sobą na wizytę.

Podobne oferty: InterRisk, Signal Iduna. Zauważyłam, że pozostałe firmy ubezpieczeniowe wycofały w tym roku indywidualne ubezpieczenia zdrowotne, pozostając tylko przy grupowych. Podejrzewam, że im się po prostu nie opłaca. Teraz coraz więcej pracodawców proponują swoim pracownikom dodatkową prywatną opiekę medyczną.

P.S. Dla cudzoziemców, którzy mają umowę o pracę, dla karty pobytu potrzebne tylko potwierdzenie, że pracodawca odprowadza składki zdrowotne, tzn RMUA. To powinno wystarczyć :)

Dodaj komentarz