Zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE (cz. II)

freeimage-10053293W urzędzie się dowiedziałam, że jednocześnie można prowadzić 2 sprawy: to znaczy, złożyć dokumenty na rezydenta, ale również na wszelki wypadek złożyć dokumenty na pobyt czasowy. To pozwoli uniknąć problemów, które mogą wyniknąć w przypadku, jeśli dostaniecie odmowę na pobyt rezydenta. Wtedy nie trzeba będzie wyjeżdżać do swojego kraju po wizę. Oczywiście, w takiej sytuacji opłata za jedną ze spraw przepadnie, ale w mojej sytuacji to się bardziej opłacało, niż lecieć do Rosji po wizę. Kupując bilety, wydałabym znacznie więcej, niż ta opłata.

Jednak jest możliwość, jak z jednej strony się zabezpieczyć, ale z drugiej strony nie stracić pieniędzy.

  • Trzeba złożyć najpierw dokumenty na rezydenta (tylko nie ostatniego dnia aktualnej karty/wizy, a np. 1-2 miesięcy przed terminem). Postępowanie będzie trwało ok 3 miesięcy.
  • Parę dni przed zakończeniem terminu ważności obecnej karty lub wizy złożyć dokumenty na pobyt czasowy.
  • W przypadku, jeśli otrzymacie pozytywną decyzję na pobyt rezydenta wcześniej, niż zostanie wydana decyzja na pobyt czasowy (patrz na wstępny termin decyzji), będziecie mogli złożyć podanie o umorzenie sprawy na zezwolenie na pobyt czasowy (do kancelarii, tylko napiszcie 2 podania i poproście w kancelarii na obydwóch postawić pieczątkę, jeden egzemplarz zabierzcie ze sobą na wszelki wypadek). Bardzo ważne to zrobić przed wydaniem decyzji na pobyt czasowy.
  • Na adres wskazany w podaniu lub na adres zameldowania zostanie wysłana decyzja w sprawie umorzenia.
  • Jeśli pozytywna, to trzeba zrobić kopię tej decyzji i iść do Urzędu Dzielnicy Śródmieście przy ul. Nowogrodzkiej 43 (na wszelki wypadek upewnijcie się na temat adresu) w celu uzyskania zwrotu opłaty.
  • Na miejscu wypełnicie podanie wraz ze wskazaniem sposobu zwrotu opłaty skarbowej. I wsio. Potem tylko czekać na zwrot, jak się domyślacie, nie trwa to szybko, ale można się przypomnieć mailowo, mi Urząd odpisał i w ciągu pary dni otrzymałam pieniądze na swoje konto.

Dodaj komentarz