Ubezpieczenie zdrowotne dla karty pobytu

img_80

Ubezpieczenie zdrowotne jest to ubezpieczenie w razie zachorowania, wypadku, urazu, zatrucia, stanu zagrożenia życia itp.

W Informacji Wydziału Spraw Cudzoziemców (WSC) mi powiedzieli, że cudzoziemiec powinien przedstawić dokument, potwierdzający posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego, co daję możliwość korzystania ze świadczeń publicznej służby zdrowia lub posiadanie podróżnego ubezpieczenia medycznego (polisę komercyjnego ubezpieczenia zdrowotnego). Niestety, WSC nie akceptuje usług prywatnej opieki medycznej, takich jak np. Lux Med, Medicover, Enel Med itd. Wiem, że u niektórych przyjęli takie ubezpieczenie, może istnieją jakieś wyjątki, o których mi nie wiadomo lub to zależy od inspektora, który prowadzi Waszą sprawę.

Niżej przedstawiam kilka opcji ubezpieczeń, które można wykorzystać podczas składania dokumentów na kartę pobytu.

 Dla zatrudnionych:

– Obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne w Narodowym Funduszu Zdrowia (NFZ). W Polsce wszystkie osoby legalnie zatrudnione są objęte obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym. Członkowie rodziny (dzieci, małżonkowie) ubezpieczonego również mogą korzystać ze świadczeń opieki zdrowotnej na takich samych zasadach jak ubezpieczony. Żeby zabezpieczyć swoją rodzinę, trzeba zwrócić się do pracodawcy. Dla karty pobytu wystarczy aktualny druk ZUS RMUA za ostatni miesiąc wydawany przez pracodawcę.

Dla studentów:

Dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne w Narodowym Funduszu Zdrowia (NFZ).

ISIC – kiedy jeszcze byłam studentką, dołączaliśmy te ubezpieczenie. Żadnych problemów nie było. Jedyna ważna rzecz – do samej karty dołączyliśmy również kopię warunków ubezpieczenia, gdzie wszystko było opisane  w szczegółach.

Pozostałe opcje:

PZU Wojażer (Voyager) – dużo z Was wskazali te ubezpieczenie, które WSC akceptuje bez problemu.

Są również podobne ubezpieczenia, wystawiane przez inne firmy, np. Alianz  (Ubezpieczenie turystyczne dla cudzoziemców – Traper), LINK4, Gothaer (Ubezpieczenie kosztów leczenia cudzoziemców na terenie RP), AXA Assistance (Ubezpieczenie zdrowotne cudzoziemców).

– Polisa ubezpieczeniowa dla wyjeżdżających za granicę, wystawiona w kraju, z którego pochodzicie. Oczywiście, przetłumaczona na język polski przez tłumacza przysięgłego w Polsce (np. Ingosstrakh, na 30 tys. euro).

Jeśli są inne opcje ubezpieczenia, dajce znać w komentarzach. Komuś to pomoże, a Wy zrobicie dobry uczynek :)

One thought on “Ubezpieczenie zdrowotne dla karty pobytu

Dodaj komentarz