Jeszcze jedna Wielkanoc

IMG_7975

Dziś prawosławni obchodzą Niedzielę Wierzbną (zwaną Palmową w religii katolickiej). Prawosławni przynoszą do świątyń gałązki wierzby, które mogą być ozdobione zielenią, kwiatami lub kolorowymi wstążeczkami. Najpierw święcą je w cerkwi, potem przynoszą do domów, żeby strzegły dom od zła i zapewniały błogosławieństwo.

Od jutra rozpoczyna się Wielki tydzień, w tym roku Wielkanoc prawosławni świętować będą 1 maja, ponad miesiąc po Wielkanocy katolickiej. Jak widać, różnica w datach obchodzenia Świąt Wielkanocnych katolickich i prawosławnych nie wynosi 14 dni, jak w przypadku innych świąt (np. Bożego Narodzenia). Katolicy świętują Wielkanoc zawsze w pierwszą niedzielę po wiosennej pełni księżyca (po 21 marca). Cerkiew dodaje do tego jeszcze jeden warunek: niedziela wielkanocna musi wypadać po zakończeniu Paschy żydowskiej (również święto ruchome), bo dla prawosławia oba święta są silnie ze sobą związane. Różnica w datach może wynosić nawet pięć tygodni.

Mówiąc o tradycjach, świętowanie Wielkanocy Prawosławnej jest bardzo podobne do katolickiej: malujemy jajka, przygotowujemy koszyk i świecimy go w cerkwi w Wielką Sobotę.  Również nie może zabraknąć Kulicza (Paski). Kulicz to taka słodka babka paschalna, symbol Ciała Pańskiego. W Wielką Niedzielę pierwsze słowa, które do siebie mówimy to ‚Chrystus Zmartwychwstał!’. Osoba, do której mówimy, zawsze odpowiada ‚Prawdziwie Zmartwychwstał!’ Potem tak samo siadamy przy wielkanocnym stole. W mojej rodzinie jeszcze był taki zwyczaj budzić się rano jak wstaje słońce oraz wychodzić na balkon, żeby popatrzyć jak słońce się bawi własnym promieniem ciesząc się Zmartwychwstaniem Chrystusa. Podczas śniadania wielkanocnego są również zabawy – dzieci, dorośli też tłuką ozdobione pisanki. Jajko, które okaże się najmocniejsze – wygrywa :)

Wielkanoc Prawosławna to tak samo czas radości, czas, który rodziny spędzają razem; to są chwile, kiedy wszyscy się cieszą i wspólnie świętują Zmartwychwstanie Chrystusa.

Dodaj komentarz